Plovoucí zelené ostrovy

Umělé plovoucí ostrovy s vegetací jsou inovativní technologie využívající přírodní procesy pro čištění vod, podporu biodiverzity, ochranu břehů a tvorbu udržitelné krajiny. V rámci projektu TAČR TH02030633 byla na nádrži Lipno testována konstrukční řešení plovoucích ostrovů, která by mohla částečně nahradit funkce chybějící litorální zóny v našich nádržích. Cílem bylo vyvinout mechanicky odolnou, cenově dostupnou a biologicky funkční konstrukci pro podporu ekologického potenciálu nádrží s kolísající hladinou.

Klient

Technologická agentura České republiky

Datum realizace

2016 - 2026

Investiční náklady

Umělé plovoucí ostrovy s vegetací (dále jen umělé plovoucí ostrovy) jsou aktuální a inovativní technologií, která do značné míry využívá přírodní procesy, jaké probíhají i v přirozených mokřadech. Umělé plovoucí ostrovy jsou využívány zejména pro čištění povrchových vod, podporu stanovišť a biodiverzity, ochranu břehů a litorálu, nebo tvorbu dlouhodobě udržitelné krajiny. První umělé plovoucí ostrovy se začaly používat pro ochranu stanovišť vodních živočichů už na počátku 20. století (USA). Jejich potenciál pro biologické čištění vod se nicméně začal zkoumat až od 90. let 20. století, kdy byl poprvé zdůrazněn význam mikrobiálních společenstev. 

Názvy umělých plovoucích ostrovů jsou velmi rozmanité a odborná terminologie se rychle mění s ohledem na současný rozvoj ekologického inženýrství. V anglicky psané odborné literatuře se často používají označení artificial floating island (AFI), artificial floating wetlands/beds/gardens, floating treatment wetlands (FTW), floating plant bed system, integrated ecological floating bed (IEFB), floating ecosystem modules, biohavens aj.  Používány jsou např. v jezerech, rybnících, přehradních nádržích, přílivových oblastech, řekách, nebo retenčních jímkách odpadních vod z urbanizovaných oblastí, letištních ploch, zemědělských provozů, důlních děl, rafinerií apod. také konstrukční řešení jsou poměrně rozmanitá. 

V rámci projektu kofinancovaném TAČR číslo TH02030633 s názvem „Plovoucí zelené ostrovy, perspektivní alternativa pro zlepšení ekologického potenciálu a podporu rozvoje litorálních společenstev na vodních nádržích“, byla testována a vyvíjena různá konstrukční řešení plovoucích ostrovů v podmínkách našich nádrží, a to především na nádrži Lipno. Cílem projektu bylo najít konstrukci, která bude dostatečně mechanicky odolná v náročných klimatických podmínkách našich nádrží, a zároveň umožní částečně nahradit funkce litorální zóny, která na většině našich nádržích zcela chybí nebo je výrazně omezena. Také bylo cílem najít cenově vhodnou konstrukci s dlouhou životností. Neméně významným výsledkem je i ověření biologických funkcí ostrovů ve vazbě na podporu dobrého ekologického potenciálu našich nádrží, kterým díky pravidelnému kolísání hladiny chybí litorální pásmo.  

Realizujte svůj projekt s odborníky

Naše zkušenosti a dlouholetá praxe v oboru zaručují, že váš projekt bude realizován s maximální precizností a ohledem na udržitelnost.